Alapszabályzat
1. Általánosságok
1.1. A Szervezet megnevezése:
Magyar nyelven: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezet (EMKISZ)
Román nyelven: Societatea Maghiară de Cultură din Transilvania Organizația de Tineret
Angol nyelven: Hungarian Cultural Society of Transylvania Youth Organisation
A továbbiakban a Szervezet nevet használjuk a megnevezésére.
1.2. A Szervezet az Alkotmány és a hatályos törvények által szentesített társulási jog értelmében szerveződik és működik non-profit, nem kormányzati és apolitikus szervezetként.
1.3. A Szervezet működése az egész ország területére kiterjed, létrehozhat területi fiókszervezeteket.
1.4. A Szervezet székhelye és postacíme: Kolozsvár, 400183, Gheorghe Lazăr utca 30 szám.
1.5. A Szervezet megalakulásának időpontja: 2016. április 16. A Szervezet működése meghatározatlan ideig tart.
1.6. A Szervezet emblémája megkülönböztető jelként funkcionál más szervezetekkel szemben.
1.7. A Szervezet az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (továbbiakban EMKE, székhely: Kolozsvár, 400015, Republicii utca 5 szám, adószám: 5201390) fiókszervezete, elfogadja annak alapszabályzatát.
2. Az Alapszabályzat tartalma
2.1. A Szervezet működésére vonatkozó adatok, elvek és előírások; a szervezeti felépítése, általános működési rendelkezései és szabályai; alegységeinek feladatai.
2.2. A Szervezeti tagok számára elsőrendű kötelezettség az Alapszabályzat betartása.
2.3. A Szervezet elnöksége jogosult az Alapszabályzatban foglalt rendelkezések betartatására.
3. A Szervezet tevékenységének meghatározása, céljai és feladatai
3.1. A Szervezet elsődleges célja a kultúra, közművelődés és művészetek iránt érdeklődő fiatalok számára hasznos és ismeretterjesztő tevékenységek szervezése, a tagok szakmai fejlődésének biztosítása:
3.1.1. Készségfejlesztési és szakmai képzések biztosítása, kulturális és szórakoztató rendezvények megszervezése. Mind szakmabeliek, mind a külsősök számára pozitív és hasznos tevékenységek szervezése és lebonyolítása.
3.2. A Szervezet feladatai közé tartoznak
3.2.1. Kapcsolatok kialakítása, közösségi élet szervezése.
3.2.2. Előadások, bemutatók, rendezvények, képzések és versenyek szervezés; kulturális, fejlesztési és szórakoztató programokban való részvétel.
3.2.3. A működéshez szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítása.
3.2.4. Hazai és nemzetközi kapcsolatok létesítése és fenntartása.
3.2.5. Más hasonló célú, és a Szervezet feladataival összeegyeztethető tevékenységű szervezetekkel való kapcsolattartás.
3.2.6. Szakmabeliekkel való szakmai kapcsolattartás.
3.3. A Szervezet legfontosabb tevékenységei
3.3.1. Készségfejlesztési és szakmai képzések szervezése.
3.3.2. Konferenciák, kerekasztalok, táborok és műhelymunkák szervezése.
3.3.3. Más hasonló célú, és a Szervezet feladataival összeegyeztethető tevékenységű szervezetekkel való együttműködés.
3.3.4. Önkéntesség támogatása.
3.3.5. A Szervezetnek jogában áll publikációkat, könyveket, szórólapokat, újságokat és egyéb anyagokat kiadni, amelyek hozzájárulnak a Szervezet céljainak eléréséhez.
3.3.6. Az egyesület elnökségi döntéssel ösztöndíjat, díszoklevelet és kulturális díjakat adományozhat.
3.3.7. Országos jelentőségű pályázatok lebonyolítása, pályázati szaktestületek működtetése.
4. A célok megvalósításához
A Szervezet céljainak megvalósításához szükséges anyagi háttér megteremtése érdekében gazdasági-vállalkozási tevékenységet folytathat kiegészítő jelleggel, oly módon, amely nem veszélyezteti a Szervezet irányultságát és jellegét. A Szervezet közhasznú szolgáltatásaiból tagjain kívüliek is részesülhetnek, szolgáltatásait bárki igénybe veheti. Az egyesület létrehozhat gazdasági célú, korlátolt felelősségű társaságo(ka)t, az alapszabály és az érvényben levő törvények keretein belül.
5. A tagság
5.1. A Szervezet tagjai
5.1.1. A Szervezet tagja lehet bármely 16 és 35év közötti természetes személy. Jogi személy csak pártoló tag lehet. A Szervezetbe való belépés és kilépés önkéntes módon történik.
5.1.2. A szervezeti tagság felvétel révén jön létre.
5.1.3. A tagfelvételi kérelmet – amely a tagság típusára is utal – elektronikus levélben vagy írásban kell benyújtani a szervezet elnökségéhez.
5.2. A szervezeti tagok
A szervezeti tagok jogaik és kötelezettségeik alapján a következők
5.2.1 Alapító tag: Az alapító tagok olyan természetes személyek, akik vállalják a Szervezet céljainak megvalósítását, a Szervezet alakuló közgyűlésén részt vesznek és az alakuló vagyon részarányos hányadát készpénzben befizetik. Az alapító tagok tagsági viszonya az Alapszabályzat elfogadásával jön létre. Jogosultságaikra és kötelezettségeikre az Alapszabályzatnak a rendes tagokra vonatkozó rendelkezései vonatkoznak.
5.2.2 Rendes Tag: Bármely természetes személy lehet rendes tag, aki elfogadja a Szervezet Alapszabályzatát és céljait. A rendes tag személyesen részt vehet a Szervezet közgyűlésén az elnökség megválasztásában, határozatok meghozatalában, a Szervezet tevékenységében és rendezvényein. A rendes tag a Szervezet közgyűlésén bármely tisztségbe megválasztható. A rendes tag a Szervezetet érintő javaslatokat tehet; a Szervezet által nyújtott kedvezményekben és szolgáltatásokban részesülhet, használhatja ennek létesítményeit és eszközeit; betekinthet a Szervezet hivatalos irataiba (jegyzőkönyvek, költségvetés, beszámolók). A rendes tagnak kötelessége a Szervezet Alapszabályzatának betartása és a tagdíj befizetése.
5.2.3 Pártoló tag: A Szervezet pártoló tagja olyan természetes vagy jogi személy lehet, aki vállalja a Szervezet alapszabályzatába foglaltakat, a szervezet támogatását (erkölcsi, anyagi vagy természetbeni) folyamatosan vagy alkalmanként, de nem vesz részt a szervezet aktív tevékenységében. Kötelességei közé tartozik a Szervezet jó hírnevének fenntartása.
5.2.4 Alumni tag: A Szervezet alumni tagja azon személy, aki rendes tagja volt a szervezetnek és betöltötte a felső korhatárt, rá a pártoló tagi előírások vonatkoznak.
5.2.5 Tagdíj: A Szervezet tagjai által befizetésre kerülő tagdíj létét és összegét az elnökség határozza meg. Az éves tagdíjat minden tagnak március 31-ig kell befizetnie készpénzben. A Szervezet minden olyan tagja, aki június 30-ig tagsági jogviszonnyal rendelkezik, köteles az éves díjat kifizetni, ha azonban ez a viszony csak július 1-től, vagy az év valamely későbbi napjától áll fenn, akkor féléves tagdíjat kell fizetnie. A tag a befizetés elmulasztása esetén értesítést kap, amely átvételétől számított 30 napon belül köteles a tagdíjat befizetnie. Diákok, egyetemi hallgatók a mindenkori tagdíj felét fizetik be, amíg hallgatói jogviszonyukat igazolni tudják.
5.3. A tagsági jogviszony megszűnése
A tagsági jogviszony a következő esetekben szűnik meg
5.3.1. Kilépéssel: A tagsági viszony megszűnése a kilépési nyilatkozat benyújtásának napján érvényesül. Az éves tagdíj fennmaradó része nem igényelhető vissza.
5.3.2. Kizárással: Az Alapszabályzatban rögzített kötelezettségek súlyos megsértése esetén, illetve a Szervezet határozatainak megszegése vagy céljai megvalósításának károsítása és veszélyeztetése esetén a Közgyűlés egyhangú határozattal kizárhatja a Szervezetből a tagot. A tagsági viszony a kizáró határozat meghozatalának, illetve a kizáró határozat elleni fellebbezés elutasításának napjától szűnik meg. A kizárást kimondó határozatot annak kézhezvételétől számított 15 napon belül meg lehet megfellebbezni. A fellebbezést az elnök, a kizárás indoklásával együtt, a soron következő közgyűlés elé terjeszti, ahol többségi titkos szavazattal döntenek efelől.
5.3.3. A 35. életév betöltésekor a tag Alumni taggá válik.
5.3.4. A tag halálával.
5.3.5. Abban az esetben, ha a tag 30 nappal átlépi a tagdíj befizetésének határidejét, az elnökség elektronikus úton vagy írásban figyelmezteti őt arra, hogy a felhívás kézhezvételétől számított 15 napon belül tegyen eleget kötelezettségének. Ennek elmulasztása magával vonja a Szervezetből való felfüggesztést.
6. Szervezeti felépítése
A Szervezet működési egységeinek tagjai lehetnek mindazok a személyek, akik román állampolgársággal vagy tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, nem büntetett előéletűek és nincsenek eltiltva a közügyek gyakorlásától.
6.1. A tiszteletbeli elnök: Tiszteletbeli elnököt a közgyűlés 2/3-os többséggel választhat. Tiszteletbeli elnököt az elnökség javasolhat. Az elnökség munkájában konzultatív joggal vesz részt. Ellenőrzi az Alapszabályzat mindenben történő betartását és felemeli a szavát az esetleges túlkapások, a Szervezet filozófiájától, küldetésétől eltérő megnyilvánulások ellen.
6.1.1. A tiszteletbeli elnök személye a későbbiekben nem változtatható meg, a tagsági jogviszony, vagy alumni taggá válás esetén sem szűnik. A titulus abban az esetben vonható vissza, ha a személy súlyos anyagi vagy eszmei kárt okoz a szervezetnek, erről a közgyűlés dönt.
6.1.2. Tisztségben levő elnökségi tag nem jelölhető tiszteletbeli elnöknek.
6.2. Az elnökség: A négytagú elnökség tagjai: az elnök, szervező alelnök, gazdasági alelnök és titkár. Az alelnökök tevékenysége az elnök irányításával történik. Az elnökség a Szervezet működését érintő összes kérdésben döntésre jogosult, kivéve a Szervezet más szerveinek kizárólagos hatáskörébe tartozó ügyeket. Az elnökség tagja az EMKE Országos Elnöksége által kinevezett képviselő, aki konzultatív joggal rendelkezik, tartja a kapcsolatot az EMKE-vel és szavazati joggal nem rendelkezik.
6.2.1. A szervezet elnöke pénzbeli juttatásban részesülhet, melynek létéről ér értékéről az közgyűlés dönt.
6.2.2. Az elnökség feladatkörei:
• a Szervezet tevékenységének koordinációja az Alapszabályzat céljai szerint
• az Alapszabályzat törvényes működésének biztosítása, és a Szervezet éves programjának meghatározása
• a közgyűlés előkészítése, a napirend előállítása, a határozathozatallal kapcsolatos javaslatok megtétele
• a szervezet éves tevékenységi és költségvetési tervének elkészítése, ezek végrehajtásáról szóló beszámoló elkészítése
• a közgyűlés határozatainak végrehajtása és ezek ellenőrzése
• a Szervezet működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtése
• a nyilvánosság tájékoztatása a Szervezet honlapján ennek szolgáltatásairól és működéséről
• döntéshozatal a szervezeti szervek létrehozásával kapcsolatosan
• Az elnökség tagjai írásban egymásra vagy bármely Szervezeti tagra átruházhatják feladataikat és hatáskörüket, a munkáltatói jogkör gyakorlásának kivételével.
• Az elnökség, határozat alapján, létrehozhat további funkciókat segítő bedolgozóknak, melyeknek szavazati joga nincs az elnökségi döntésekben.
6.2.3. Az elnökség egyéb feladatai
• az elnökség dönt saját munkarendjéről. Az elnökségi gyűléseket havonta tartja, illetve szükség szerint gyakrabban vagy ritkábban, de évente legalább egyszer összeül. Az elnökségi gyűléseken elfogadott az elektronikus úton való részvétel is.
• az elnökség határozatképes, ha az elnökségi tagok többsége jelen van. Nyílt szavazással és szótöbbséggel hozza döntéseit. Minden tag egy szavazattal rendelkezik. A szavazatok egyenlősége esetén az elnök szavazata a döntő.
• az elnökségi gyűléseken jegyzőkönyv készül, amely tartalmazza a gyűlés határozatait, azok tartalmát, időpontját és hatályát. Az ülésen készült jegyzőkönyvet kérés esetén bármely tag rendelkezésére kell bocsátani.
6.2.4. Lebontott feladatok
6.2.4.1. Az elnök feladatai
• A Szervezet képviselete
• a Szervezet tevékenységének irányítása
• az elnökség működésének szervezése
• értesíti az elnökség tagjait ülésének időpontjáról, helyéről és témájáról írásban vagy elektronikus levélben.
• a Szervezet törvényes működéséhez szükséges feltételek megteremtése
• munkáltatói jogok gyakorlása a Szervezet alkalmazásában álló munkavállalók felett
• a közgyűlés által megbízott és felruházott feladatok ellátása
• operatív döntéshozatal olyan ügyekben, amelyek nem képezik az elnökség vagy a közgyűlés feladatát
6.2.4.2. A szervező alelnök feladatai
• az éves Szervezeti program tervezetének elkészítése
• külső és belső kapcsolatok ápolása és fenntartása
• a rendezvényekkel kapcsolatos szervezési és tájékoztatási tevékenységek, valamint versenyek, klubprogramok, bemutatók és kiállítások koordinálása
• az elnök és a közgyűlés megbízásából ráruházott feladatok és hatáskörök ellátása
6.2.4.3. A gazdasági alelnök feladatai
• a Szervezet gazdálkodásának irányítása
• a Szervezet előző évi pénzügyi tevékenységéről szóló beszámoló elkészítése
• a következő évre vonatkozó pénzügyi terv előkészítése
• a pénzügyi nyilvántartás és a szüksége s kimutatások elkészítése, valamint a számlavezető pénzintézettel való kapcsolattartás
• az elnök és a közgyűlés megbízásából ráruházott feladatok és hatáskörök ellátása
6.2.4.4. A titkár feladatai
• külső és belső kapcsolatok ápolása és fenntartása
• a Szervezet tagjainak és a jegyzőkönyvek nyilvántartása
• az elnök és a közgyűlés megbízásából ráruházott feladatok és hatáskörök ellátása
6.3. A közgyűlés
6.3.1. A közgyűlés évente egyszer ül össze, a mindenkori EMKE közgyűlés előtti két hétben. A közgyűlés összehívása az elnökség feladata. Rendkívüli közgyűlést az elnök, vagy a tagok 1/3-ának írásos kérése hívhat össze.
6.3.2. A közgyűlésen történik az elnökség megválasztása és a megbízatás elfogadása. Az elnökség megbízatása három évre szól, ami után új választást kell tartani. Ugyanaz a személy egy tisztséget egymásután legfeljebb két ciklusban tölthet be.
6.3.3. Csak az alapító és a rendes tagok jelölhetőek elnökségi tisztségre. A jelöltek a tagdíjjal napirenden kell legyenek.
6.3.4. Az elnökség tagjainak megválasztása titkos szavazással történik, az első Közgyűlési szavazat során 2/3-os többséggel, vagy a második Közgyűlési szavazat során egyszerű többséggel.
6.3.5. A megbízatásra jelölt személyek kötelesek tájékoztatni a közgyűlést afelől, ha más közhasznú szervezetnél is betöltenek vezető tisztséget.
6.3.6. Az elnökségi megbízatás abban az esetben szűnik meg, ha:
• lejár a megbízatás ideje
• lemondás vagy elhalálozás esetén
• a Szervezetből való kilépéssel, kizárással vagy a tisztességből való visszahívással
6.3.7. Az elnökség tagjait a közgyűlés abban az esetben hívhatja vissza, ha megsérti az Alapszabályzatban rögzített kötelezettségeket, megszegi a határozatokat, vagy veszélyezteti a Szervezet tevékenységét és céljai megvalósítását.
7. A Szervezet képviselete, nyilvánossága
A Szervezet az elnökség által képviselt jogi személy. Az írásbeli képviselet úgy történik, hogy az elnökség valamelyik tagja aláírja a saját nevét a Szervezet előírt, nyomott vagy nyomtatott, teljes vagy rövidített neve fölé.
A Szervezet bankszámlája feletti rendelkezéshez minden esetben az elnökség minimum két tagjának kell legyen hozzáférése.
Az elnök felelőssége a Szervezet nevét tartalmazó bélyegző megőrzése, amelynek használata csak az elnökség valamelyik tagjának aláírásával érvényes.
8. A Szervezet gazdálkodása és vagyona
8.1. Vagyon, bevételek és kiadások
8.1.1. A Szervezet vagyona készpénzből, ingatlan és ingó vagyonból, illetve vagyoni értékű jogokból tevődik össze.
8.1.2. Bevételi források
• adományozótól közhasznú célra vagy működési költségek fedezésére kapott támogatás, adomány
• alapítványoktól és közérdekű kötelezettségvállalásokból származó bevételek
• a közhasznú tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevételek
• egyéb cél szerinti tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevételek
• a Szervezet eszközeinek befektetéséből származó bevételek
• tagdíjak
• belföldi és külföldi pályázatok útján szerzett támogatások
• vállalkozási tevékenységből származó bevételek
• rendezvényekből/szolgáltatásokból és reklámtevékenységből származó bevételek
• a törvény által lehetőséget biztosító jövedelemadó 2%-os felajánlásokból
8.2. A Szervezet költségei
8.2.1. A közhasznú tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek.
8.2.2. Egyéb cél szerinti tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek.
8.2.3. Gazdasági tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek.
8.2.4. A szervezet alkalmazásában álló személyek bérköltsége, vagy külső bedolgozók bérezése.
8.3. A Szervezet bevételeivel önállóan gazdálkodik, saját vagyonával felel a tartozásokért, amelyekért a Szervezet tagjai, a tagdíjon kívül saját vagyonukkal nem felelnek.
8.4. A Szervezet gazdálkodása
8.4.1. A Szervezet az éves költségvetése alapján gazdálkodik. A szervezet kezdőtőkéje 1250 RON, ami az alapító tagok adományaiból származik. Utólagosan a közgyűlés határozata értelmében növelni lehet a szervezet vagyonát.
8.4.2. A Szervezet vagyonának kezeléséről, módosításáról és megszüntetéséről a közgyűlés dönt, a belső működési szabályzatnak megfelelően.
8.5. Támogatások, adományok és pályázatok
8.5.1. A Szervezet javára vagy nevében történő adománygyűjtés csak a Szervezet valamely elnökségi tagjának írásbeli meghatalmazása alapján végezhető. Ezeket a támogatásokat, adományokat a Szervezet javára kell fordítani és nyilvántartásba kell venni.
8.5.2. A Szervezet céljaival összhangban lévő pályázatokon kíván részt venni. A különböző pályázati lehetőségekre bármilyen tag javaslatot tehet. A pályázatokon történő részvételről az elnökség egyszerű szótöbbséggel dönt. A pályázatok kidolgozásában az elnökség felkérésére, a Szervezet tagjain kívül más szakemberek is részt vehetnek. A pályázatok révén vállalt célok megvalósításához, elnökségi döntés alapján, a Szervezet saját vagyona terhére hozzájárulhat.
9. Záró rendelkezések
9.1. A Szervezet támogatja a tagjai számára a szervezői, kibontakozási és kutatási lehetőségek megvalósítását, a belső működési szabályzat alapján.
9.2. Egyéni akciók végrehajtása Saját célok megvalósítása a Szervezet nevében semmilyen formában nem megengedett. Amennyiben ilyen történik kerül az a Szervezetből azonnali kizárással jár.
9.3. A Szervezet nem felel a tagjai által elkövetett morális vagy büntetőjogi kihágásokért, még a Szervezet által szervezett tevékenységeken való részvételük alatt sem.
9.4. A Szervezet gazdálkodása független minden magánszemélytől vagy a Szervezettel partnerségi viszonyban álló más jogi személyektől.
9.5. A magán- és jogi személyekkel fennálló konfliktusokat békés úton kell kezelni, vagy adott esetben jogi úton, a törvényeknek megfelelően.
9.6. A Szervezet feloszlik és elveszíti jogi személyiségét a következő esetekben:
• a közgyűlés tagjainak 2/3-ös többségi döntése értelmében
• a törvény értelmében
• bírósági végzés értelmében
• más szervezettel való egyesüléssel
9.7. A Szervezet vagyonának felszámolását a felszámolók végzik, a törvény előírásainak megfelelően. A Szervezet vagyona és az esedékes költségek kifizetése után megmaradt pénzösszeg az EMKE tulajdonába kerül. Az átadás – átvevés leltár szerint történik az átvevő kötelezve magát, hogy megfelelő feltételek között megőrzi az átvett vagyont és az esetleges tevékenység újraszerveződése esetén, azt maradéktalanul visszaszolgáltatja.
9.8. Az Alapszabályzat módosítható a közgyűlés tagjainak 2/3-ös többségi döntése értelmében Jelen statútum előírásait az érvényben lévő előírások szerint alkalmazzák.